Być może środek czyszczący nie spełnił oczekiwań, zawsze szukasz przydatnych porad i trików albo chcesz zaoszczędzić parę groszy. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się sprawdzone babcine porady. Mogą one być również bardziej przyjazne dla środowiska. Czy wypróbowałeś je wszystkie?
Babcine porady kuchenne
Dzięki kilku drobnym zmianom możesz cieszyć się jedzeniem przez dłuższy czas, a nawet wykorzystać niektóre porady do usuwania plam z jedzenia. Jak to brzmi?
Nie przechowuj wszystkich owoców razem
Niektórych owoców i warzyw nie powinno się przechowywać razem. Jabłka, gruszki i banany wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie. Trzymaj je z dala od owoców cytrusowych, winogron i warzyw liściastych. Pomidory, ogórki sałatkowe i cukinie powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej przez cały rok, a nie w lodówce. Wyjątkiem są letnie upały—wtedy umieść ogórki w szufladzie na warzywa w lodówce.
Przedłużanie trwałości owoców i warzyw
Owoce jagodowe i sałatki to popularne letnie przysmaki, ale mają tendencję do szybkiego psucia się. Aby zapobiec pleśni, zanurz owoce jagodowe w roztworze wody i octu jabłkowego (w proporcji 3:1) przed ich przechowywaniem. Liście sałaty owiń w ręcznik papierowy nasączony octem.
A co z warzywami korzeniowymi i ziołami? Owinięcie ich wilgotną ściereczką pomaga utrzymać optymalną wilgotność i przedłużyć ich świeżość. W przypadku ziół zrób z nich "bukiet", umieść go w słoiku z wodą i przykryj plastikową torbą.
Sok z cytryny, soda oczyszczona i woda na plamy
Jedzenie może przynieść nie tylko smak, ale także plamy. Jeśli Ty lub Twoje dzieci poplamiliście coś owocami, sok z cytryny wybieli plamę. W przypadku tłustych plam pomoże pasta z sody oczyszczonej i wody.
Częstym problemem jest rozlanie kawy na ulubioną bluzkę lub czerwonego wina na białym obrusie. Natychmiast namocz bluzkę w zimnej, słonej wodzie, a obrus posyp solą, a następnie zalej wrzącą wodą. W przypadku plam z trawy użyj mieszanki octu i wody w proporcji 1:1.
Jak radzić sobie z owadami
Zioła odstraszające szkodniki
Posadź lawendę, miętę lub bazylię w doniczkach i umieść je na parapetach okiennych lub na balkonie. Te pachnące rośliny nie tylko upiększą Twój dom, ale także pomogą odstraszyć komary i muchy.
Naturalny domowy środek odstraszający owady
Stwórz własny środek odstraszający owady, mieszając wodę z olejkami eterycznymi, takimi jak trawa cytrynowa, eukaliptus czy drzewo herbaciane. Spryskaj roztwór w rogach pomieszczeń lub na firankach. Dla większej skuteczności dodaj trochę octu.
Soda oczyszczona i cukier na mrówki
Jeśli masz problem z mrówkami, wymieszaj równe części sody oczyszczonej i cukru pudru. Posyp mieszankę w miejscach, gdzie widziałeś mrówki. Cukier je przyciągnie, a soda oczyszczona je odstraszy.
Świece o zapachu cytrynowym na odraszenie komarów
Wieczorem na tarasie zapal świece o zapachu cytrynowym. Ich aromat odstraszy komary, tworząc jednocześnie przyjemną atmosferę. Możesz również przekroić cytrynę na pół i wbić w nią goździki—ten naturalny środek odstraszający będzie działał podobnie.
Sprzątaj swój dom tym, co już masz
Te proste, ale skuteczne metody pomogą Ci utrzymać dom w czystości i świeżości bez użycia chemikaliów.
Roztwór czyszczący z octem i sodą oczyszczoną
Ocet i soda oczyszczona to prawdziwe cuda w domu. Stwórz z nich pastę, która będzie skutecznym środkiem czyszczącym do zlewozmywaków i wanien. Ocet doskonale usuwa także kamień z kranów. Aby uzyskać świeży zapach, dodaj kilka kropli olejku eterycznego.
Ocet biały jako środek zmiękczający
Zamiast środka zmiękczającego, spróbuj dodać pół szklanki białego octu do pralki. Twoje ubrania będą miękkie i świeże. Do usuwania plam użyj mieszanki sody oczyszczonej i wody, która jest łagodniejsza niż agresywne środki do usuwania plam.
Naturalne odświeżacze powietrza
Potrzebujesz szybko odświeżyć mieszkanie i nie masz pod ręką odświeżacza powietrza? Postaw garnek z wodą, cynamonem i goździkami na kuchence. Delikatny aromat naturalnie wypełni Twój dom. Alternatywnie, umieść miskę z ziarnami kawy w lodówce, aby pochłonęły nieprzyjemne zapachy.
Ekologiczna i ekonomiczna pielęgnacja roślin
Nawet podczas uprawy roślin możesz wykorzystać kombinację składników, które masz w swojej spiżarni, lub przedmiotów, które w przeciwnym razie trafiłyby na śmietnik.
Naturalne nawozy z kuchni
Pozostałości kawy są doskonałym źródłem azotu dla roślin doniczkowych. Wystarczy wymieszać je z glebą lub posypać na powierzchni. Rozgniecione skorupki jajek, bogate w wapń, można dodać do kompostu lub bezpośrednio do gleby. Skórki bananów, pełne potasu, wspomagają wzrost kwiatów i owoców. Namocz je w wodzie i użyj tej „wody bananowej” do podlewania roślin.
Aromatyczna ochrona przed szkodnikami
Czosnek i cebula odstraszają wiele szkodników. Namocz ich plastry w wodzie i spryskaj mieszanką liście roślin. W przypadku chorób grzybiczych skuteczny jest proszek cynamonowy, natomiast lawenda pomaga odstraszać ćmy i inne owady. Umieść lawendę w pobliżu wrażliwych roślin.
Podlewanie Wodą Deszczową
IJeśli mieszkasz w domu lub masz balkon, zacznij zbierać wodę deszczową. Jest wolna od chloru i bogata w składniki odżywcze. Jeśli woda deszczowa nie jest dostępna, pozwól wodzie z kranu odstawać przez co najmniej 24 godziny. Temperatura wody powinna być w temperaturze pokojowej. Podlewaj rano, aby rośliny miały dużo czasu na wchłonięcie wody przed wieczornym chłodem.
Wypróbuj niektóre z tych porad i zobacz, jak mogą one ułatwić codzienne obowiązki, przyczyniając się jednocześnie do zdrowszego i szczęśliwszego domu. Pamiętaj, że czasami najlepsze rozwiązania są najprostsze i najbardziej naturalne. Niech te sprawdzone porady pomogą Ci stworzyć dom, który naprawdę będzie miejscem komfortu i harmonii.