Jak prawidłowo prać w pralce: instrukcje dla poszczególnych rodzajów ubrań

Jeśli masz w szafie białe prześcieradła, które nie są już białe, ale szare, jeśli wyjęłaś z pralki sweter o trzy rozmiary mniejszy, a ubrania sportowe o dwa rozmiary większe, lub jeśli twój ulubiony t-shirt po praniu jest pognieciony, a ręczniki mają nieprzyjemny zapach stęchlizny, jeśli jesteś mamą i nie wiesz, jak prać ubrania dziecka, aby nie podrażniały jego skóry, a koszule twojego męża wciąż mają pożółkłe mankiety, to powinnaś przeczytać ten artykuł. Oferujemy przewodnik, jak prać każdy rodzaj odzieży i nie popełniać więcej błędów podczas prania.

Kobieta sortuje pranie przed praniem

Oddziel ubrania i wybierz odpowiedni detergent

Przed rozpoczęciem prania należy posortować ubrania nie tylko według koloru, ale także materiału i temperatury prania. Nie możesz włożyć niebieskiej jedwabnej bluzki lub niebieskiego kaszmirowego swetra do pralki z niebieskimi dżinsami, nawet jeśli są w tym samym kolorze, ponieważ ciężki dżins i metalowe guziki uszkodzą delikatny jedwab lub dzianinę.

 

Powinieneś także mieć różne detergenty do różnych tkanin. W przypadku białych tkanin najskuteczniejszy jest sypki proszek do prania, który usuwa trudniejsze plamy. Tutaj możemy również dodać sól do prania, która służy lepszemu odplamianiu.

 

Do ubrań kolorowych i czarnych idealny będzie żel do prania w płynie. Nie zawiera on agresywnych wybielaczy, więc jest znacznie łagodniejszy dla tkanin niż proszki sypkie.

 

W przypadku odzieży delikatnej i sportowej należy używać specjalnych detergentów przeznaczonych do tego typu ubrań.

 

Ubrania dla dzieci lub alergików

Skóra noworodków, a także alergików, jest bardzo delikatna i wrażliwa, a zatem bardziej podatna na pękanie i zaczerwienienie. Dlatego zalecamy stosowanie neutralnego, hipoalergicznego detergentu niezawierającego fosforanów. Unikaj stosowania detergentów w proszku, które są trudniejsze do wypłukania z tkanin i mogą powodować podrażnienia skóry.

 

Jeśli pozwala na to symbol na metce, pierz ubrania dziecięce w temperaturze 60°C, ponieważ ciepła woda zabija mikroorganizmy. Oprócz prania zalecamy prasowanie ubrań dziecka, ponieważ prasowanie usuwa również wiele bakterii z ubrań. Tryb parowy, w który zazwyczaj wyposażone są pralki lepszej jakości, również wykona podobną pracę. Ubrania dziecięce powinny być prane oddzielnie od ubrań innych członków rodziny, aby uniknąć zanieczyszczenia bakteriami.

 

Unikaj stosowania płynów do zmiękczania tkanin i wybielaczy - ich pozostałości chemiczne są często przyczyną zapalenia skóry i alergii. Jeśli chcesz nadać zapach ubrankom dziecięcym, sięgnij po perfumy do prania Puella, które nadają się również do tego typu tkanin, ale w tym przypadku zalecamy zmniejszenie dawki o co najmniej połowę.

 

Koszule

Aby koszule wyglądały jak nowe przez długi czas, a jednocześnie były idealnie czyste i pachnące, wybierz temperaturę prania między 30 a 40°C. Przed praniem należy rozpiąć wszystkie guziki, wywrócić koszulę na lewą stronę i sprawdzić mankiety oraz kołnierzyk. W razie potrzeby wyszoruj je miękką szczotką i mydłem do prania. Dopiero wtedy włóż je do pralki.

 

Uwaga! Należy wybrać średnią prędkość wyżymania, aby uniknąć nadmiernego pogniecenia tkaniny. Po wyjęciu z pralki powieś koszulę na wieszaku (zalecamy wieszak w jasnym kolorze) i zapnij górny guzik. Susz koszulę w miejscu chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Unikaj suszenia koszul w suszarce.

 

Swetry i pulowery

Jeśli masz w swojej garderobie ubrania wykonane z kaszmiru, wełny, angory lub merynosów, pierz je w detergencie do tkanin delikatnych lub w detergencie zawierającym lanolinę. Jest on również odpowiedni do delikatnego prania ubrania sportowego.

 

Aby wyprać wszystkie delikatne tkaniny, wybierz delikatny cykl i najniższą prędkość wirowania. W przypadku delikatnych tkanin użyj siatkowego worka ochronnego, aby zabezpieczyć je podczas procesu wyżymania. W przypadku najdelikatniejszych tkanin lub dzianin zalecamy pranie ręczne w letniej wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

 

Nigdy nie susz delikatnych dzianin w stanie rozwieszonym. Zalecamy rozłożenie ich poziomo na suszarce i umieszczenie na nich ręcznika lub starszego czystego koca w celu odciągnięcia nadmiaru wody.

 

Sprane swetry z dzianiny

Koszulki

Bawełniane koszulki należy prać w temperaturze 30°C w programie przeznaczonym do prania bawełny. Niska temperatura sprawi, że koszulki nie skurczą się, a ich kolory nie wyblakną. Jeśli posiadasz koszulki wykonane z materiału innego niż bawełna, postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji na metce danego produktu.

 

Bielizna

Aby wyprać bieliznę, należy ustawić pralkę na cykl delikatny. Chroń pończochy, biustonosze, gorsety, koszule, majtki i wszystkie inne ubrania z paskami lub haczykami, umieszczając je w siatkach do prania, aby zapobiec ich skręceniu lub zaczepieniu; zapnij klipsy i haczyki, aby zapobiec ich zaczepieniu o siatkę. Nie używaj suszarki. Suszyć na powietrzu, aby zapobiec uszkodzeniu szelek i pasków.

 

Luksusową bieliznę wykonaną z delikatnych tkanin, takich jak jedwab, najlepiej prać ręcznie. Pozostaw bieliznę namoczoną w ciepłej lub zimnej wodzie na kilka minut, a następnie delikatnie wyciśnij do prania; wypłucz i zawiń w ręcznik, aby wchłonąć nadmiar wilgoci przed rozwieszeniem do wyschnięcia. Z kolei bieliznę bawełnianą można prać w pralce w temperaturze od 40 do 60°C.

 

Oprócz prania bielizny należy ją również zdezynfekować, ponieważ ma ona kontakt z częściami ciała, na których rozmnażają się bakterie. Z tego powodu zaleca się pranie ich w detergencie dezynfekującym lub dodanie środka dezynfekującego do prania. Ważne jest jednak, aby wybrać taki, który nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Ponadto brudna bielizna nie powinna być przechowywana w tym samym koszu, co inne ubrania i tkaniny użytkowe, zwłaszcza ręczniki kuchenne, fartuchy itp.

 

Strój kąpielowy

Po przyjściu z basenu lub plaży dobrze wypłucz strój kąpielowy, aby usunąć chlor, piasek lub pozostałości soli, które mogą powodować blaknięcie lub przebarwienia. Chlor może również uszkodzić elastyczność tkaniny. Prać ręcznie lub w pralce w temperaturze 30°C. Jeśli pierzesz strój kąpielowy w pralce, umieść go w siatkowym worku ochronnym. Nie susz ich w suszarce bębnowej, lecz pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

 

Delikatna bielizna

Ubrania sportowe i outdoorowe

Z jednej strony odzież sportowa jest cennym sprzymierzeńcem naszego dobrego samopoczucia fizycznego, ale z drugiej strony jest najbardziej narażona na pot i nieprzyjemny zapach. Tym bardziej wymaga odpowiedniego prania, aby "wróciła do swojej formy".

 

Jeśli masz taką możliwość, rozwieś odzież sportową na zewnątrz, aby przewietrzyła się przed praniem. Możesz zostawić ją na powietrzu na kilka godzin. Wówczas łatwiej będzie pozbyć się zapachu i odzyskać świeży zapach podczas prania. Wybierz temperaturę prania 30°C, wyższe temperatury mogą uszkodzić właściwości tkanin funkcjonalnych. Usuń wszelkie plamy z potu przed włożeniem do pralki, piorąc je ręcznie z kroplą skoncentrowanego płynu do mycia naczyń, który doskonale nadaje się do usuwania uporczywych i tłustych plam.

 

Unikaj stosowania płynu do płukania tkanin. Powoduje on bowiem znaczne zmniejszenie działania kapilarnego włókien, zatykając kanały odprowadzające wilgoć ze skóry. Jeśli chcesz, aby Twoja odzież sportowa również ładnie pachniała, użyj alternatywy dla płynu do zmiękczania marki Puella, który nadaje się również do odzieży funkcjonalnej i sportowej.

 

Po praniu rozwieś odzież sportową na suszarce lub na sznurku. Uważaj, aby nie uszkodzić szwów ani nie spowodować zagnieceń. Nie wystawiaj tekstyliów technicznych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i pozostaw je do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu.

 

Dżinsy

Nie pierz dżinsów zbyt często. Jeśli nie ma widocznych plam, wystarczy wyprać je po czterech do pięciu noszeniach. Ciągłe pranie niszczy materiał dżinsów. Alternatywą jest zamrażarka: wystarczy umieścić dżinsy w plastikowej torbie w zamrażarce. Zabije to bakterie bez uszkadzania tkaniny.

 

Pierz je w temperaturze 30°C, wybierz program delikatny lub specjalny program do dżinsów i ciemnych ubrań. Używaj detergentu do prania delikatnych lub kolorowych ubrań i wywróć je na lewą stronę przed praniem. Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin. Zapomnij o używaniu suszarki. Aby dżinsy służyły jak najdłużej, susz je na zewnątrz i na powietrzu, bez bezpośredniego światła słonecznego i bez użycia klamerek do ubrania. To najmniej obciąża tkaninę. 

 

Jeśli dżinsy wymagają prasowania po wysuszeniu, należy to zrobić, gdy są jeszcze na lewą stronę, od kieszeni w kierunku do samego końca spodni.

 

Złożone dżinsy na stosie

Zasłony i firanki

Podczas gdy niektóre zasłony i firany muszą być prane chemicznie, większość z nich można prać w domu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przygotowanie ich do prania. Upewnij się, że przed praniem usunąłeś z zasłon wszelkie haczyki, które mogłyby uszkodzić pralkę. Jeśli zdecydujesz się zachować haczyki, umieść zasłony w woreczku do prania.

 

Pierz zasłony i firany zgodnie z instrukcjami na metce. Bawełniane zasłony są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, ale należy je prać na delikatnym programie przeznaczonym do prania zasłon i zawsze w niskiej temperaturze, która nie może przekraczać 30°C. Używaj detergentu przeznaczonego do delikatnych tkanin, ale wystarczająco skutecznego do usuwania zabrudzeń. Jeśli na zasłonach lub firanach znajdują się plamy, pozostaw je do namoczenia na co najmniej 30 minut przed praniem.

 

Po praniu wysusz cięższe zasłony i lekko wilgotne wyprasuj zgodnie z instrukcjami na metce. Delikatne zasłony należy powiesić na oknie zaraz po wyjęciu z pralki, aby zapobiec ich marszczeniu. Zasadniczo należy prać zasłony i firany trzy do czterech razy w roku.

 

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze ładnie pachniało przez dłuższy czas, a nie tylko po wypraniu zasłon, możesz użyć perfumy domowe Puella, które są przeznaczone specjalnie do tekstyliów używanych w domu. Pozwoli to na łatwe nadanie zapachu całemu pomieszczeniu i stworzenie wyjątkowej i pięknej atmosfery w domu.

Z powrotem do sklepu